Jsme skupina kreativních lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Pořádáme a natáčíme besedy, rozhovory a reportáže se zajímavými lidmi nejen na téma duševního zdraví.

Besedy - Studio 27 "zaostřeno na duši" (strana 1)

  • 30. 9. 2022

Studio 27 - #PEERpomaha - Beseda - Alžběta Beranová a Romana Zelendová - Jak peeři přinášejí naději

Délka videa: 1 hod 06 min 37 s

V rámci nové kampaně #PEERpomaha představujeme osobnosti peerského hnutí v ČR. Našimi hosty v pardubickém Centru Kosatec byly peerky Alžběta Beranová a Romana Zelendová. Mluvily o tom, jak je možno skrze peerskou práci přinést naději sobě i ostatním.

Celá kampaň #PEERpomaha je součástí projektu Studio 27 představuje pacientské hnutí peerů a je podpořena Fondy EHP 2014-2021, program Zdraví.

  • 20. 7. 2022

Studio 27 - #PEERpomaha - Beseda - Zdeněk Císař a Kamil Rain - Peerství v Peer-klubu PNB

Délka videa: 2 hod 0 min 28 s

Jaké je to být peerem v Peer-klubu Psychiatrické nemocnice Bohnice? Hosty jsou nynější vedoucí Peer-klubu Zdeněk Císař a bývalý vedoucí Kamil Rain.

Celá kampaň #PEERpomaha je součástí projektu Studio 27 představuje pacientské hnutí peerů a je podpořena Fondy EHP 2014-2021, program Zdraví.

  • 23. 12. 2021

Studio 27 - Beseda se členy Studia 27 zaostřeno na duši - Kdo jsme a co děláme?

Délka videa: 1 hod 39 min 19 s

Máte jedinečnou příležitost podívat se na povídání s lidmi s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, kteří nehodili flintu do žita a vytvořili úspěšný mediální projekt Studio 27 zaostřeno na duši. (Eliška Marie a Břetislav Košťálovi, Tomáš Vaněk a Michal Kašpar). Čím se projekt zabývá? Jak se v něm jeho členům pracuje? Jaké jsou jejich plány do budoucna? A jaké jsou jejich příběhy? Moderuje Eva Čižinská.

  • 21. 12. 2021

Studio 27 - Kačka Málková a Katka Navrátilová - Kdo je peer a jak pomáhá?

Délka videa: 55 min 43 s

Jak může peer pracovník pomoci lidem s duševním onemocněním? Dvě zkušené peerky z Dobrého místa, Kateřina Málková a Kateřina Navrátilová, vám představí nejen své pozoruhodné životní příběhy, ale i svůj pohled na možnost zotavení z duševní nemoci. Moderuje Břetislav Košťál.

  • 16. 3. 2021

Studio 27 - Adi Hasanbašič - Fenomén Slyšení Hlasů

Délka videa: 1 hod 45 min 44 s

Hostem naší besedy Fenomén Slyšení hlasů byl Adi Hasanbašič, psycholog pocházející ze Sarajeva a pracující v Centru duševního zdraví jako case manager. Adi vyprávěl o tom, proč se začal věnovat zakládání svépomocných skupin v síti Slyšení hlasů (Hearing Voices). Zmínil také podobnost zkušenosti z války s prvním propuknutím psychózy. V obou případech ztrácíme pevnou půdu pod nohama a život se nám od základů změní.

  • 10. 3. 2021

Studio 27 - Edna Nová – Záchodová lady (The Toilet Lady) - Ženy z Bohnic (Women from Bohnice)

Délka videa: 6 min 5 s

Spisovatelka Edna Nová čte ze své knihy příběh jedné z pacientek. Jde o syrové líčení poměrů na jednom z pavilonů největší psychiatrické léčebny v České republice. S černým humorem nás uvádí do prostoru dámských toalet, kde se odehrává společenský ruch a sdílejí se historky ze života, ale i o smrti.

The Czech writer Edna Nová reads from her book the story of one woman patient. It is a rough view of the environment of one of the wards in the biggest psychiatric hospital in the Czech Republic. With black humor she invites us into the area of women's toilet room, where the local „celebrities“ are sharing their life stories, but also those about death.

Ukázka z besedy s titulky na tomto odkaze: https://youtu.be/-dh2T2FgTug

  • 10. 3. 2021

Studio 27 - Edna Nová – Ženy z Bohnic (Women From Bohnice) - ukázka, extract from the public debate

Délka videa: 6 min 4 s

Spisovatelka Edna Nová byla hospitalizována s depresemi v bohnické psychiatrické nemocnici. Ve své knize Ženy z Bohnic si všímala příběhů pacientek, ale i postojů personálu, který se podle ní potýká s vlastními problémy a blíží se syndromu vyhoření. Poslechněte si také úryvek z knihy v našem videu – https://youtu.be/s-7x0R_j1tI.

The Czech writer Edna Nová was hospitalized with depression in Bohnice Psychiatric Hospital. In her book Women from Bohnice she remarked personal stories of women patients, but also the attitude of the staff. According to Edna, these people struggle with their own problems and are close to the burn-out syndrome. Watch also the story from the book on our video – https://youtu.be/s-7x0R_j1tI..

  • 23. 2. 2021

Studio 27 - Tomáš Zmeškal - Co znamená pro člověka jeho příběh

Délka videa: 01 hod 19 min

Mají spisovatelé hlubší prožitky než jiní lidé? Anebo je pouze dovedou lépe zachytit? Je pro spisovatele důležité, aby byl jeho příběh ucelený? A co se může stát, pokud se člověku jeho osobní příběh působením nějakého traumatu rozpadne? O tom a mnohém dalším budeme hovořit s Tomášem Zmeškalem, který po úspěšných románech Milostný dopis klínovým písmem a Životopis černobílého jehněte vydal také knihu rodinných reportáží Sokrates na rovníku, ve které hledá v Kongu svého otce. Tomáš Zmeškal dlouhodobě působí jako lektor tvůrčího psaní, je tedy možné se spisovatelství naučit a co by doporučil budoucím adeptům? A jak se v tak malé zemi jako je Česká republika může spisovatel společensky uplatnit?

  • 17. 12. 2020

Studio 27 - 30 let komunitních služeb - happening - Aleš Lang a Petr Hudlička

Délka videa: 9 min 57 s

Netradiční beseda přímo "pod širým nebem" :)