Jsme skupina kreativních lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Pořádáme a natáčíme besedy, rozhovory a reportáže se zajímavými lidmi nejen na téma duševního zdraví.

Články (strana 1)

 • 23. 6. 2022
 • 0 Komentářů

#PEERpomaha - HOT - hitparáda osobních tragédií

Jde utrpení lidí s psychiatrickou diagnózou sestavit do pomyslného žebříčku?

Co trápí lidi s duševním onemocněním nejčastěji? Je možné vůbec tyto oblasti osobního utrpení nějak ohraničit a definovat? Z našeho pohledu uvedeme 10 takových Achillových pat, na které míří naše okolí své jedovaté šípy, ale které si někdy také pochroumáme sami vlastní nešikovností v přílišné “sebe-terapii”. U každého člověka to samozřejmě bude jiné, někdo víc zažívá to, jiný něco druhé. A naštěstí, náš život není jen o utrpení nebo o nezdarech, které nás potkaly. Je také plný naděje.

 • 23. 5. 2022
 • 0 Komentářů

#PEERpomaha - Chystáme rozhovor s Gáborem Maté

Je zvláštní psát článek o tom, že se na něco teprve připravujeme. Ale také nebývá zvykem, abychom měli možnost mluvit s člověkem, který je tak dobře známý svými hlubokými vhledy do oblasti lidské psychiky. Proč se domníváme, že může být rozhovor s Gáborem Maté, lékařem z Vancouveru s kořeny ve střední Evropě pro český kontext tak přelomový? Nezavání to budováním kultu osobnosti? Doufáme v pravý opak.

 • 20. 4. 2022
 • 0 Komentářů

#PEERpomaha - Co vás čeká Za břehem?

Již více než rok funguje ve Strážné (obci) komunita Za břehem. Na jejím počátku stál psycholog a arteterapeut Vojtěch Ospalík, který se rozhodl vyzkoušet alternativní způsob života na vlastní kůži. Nejprve strávil asi půl roku na louce v provizorním příbytku, přijížděli za ním přátelé a společně nějak pracovali na tom, aby jim na tomto opuštěném místě bylo dobře. Později se ale ukázalo, že takový model úplně nefunguje a Vojtovi se povedlo získat pro vznikající společenství budovu opuštěné školy. Od té doby den za dnem pracuje na její podobě, jeho myšlenky vedou jeho ruce a jeho ruce vedou jeho myšlenky. Společně s ním v komunitě pracuje a bydlí i jeho partnerka, umělkyně Bau. Také Vojta se věnuje umění, maluje akvarelem, řemeslné práce na domě mu ale nedovolují se této své zálibě naplno věnovat.

 • 24. 2. 2022
 • 0 Komentářů

#PEERpomaha - Mám se obrátit na peera?

Jsem semletý životem a hledám smysl? Mám se obrátit na peera? Ptal se kdosi ve facebookové skupině Schizofrenie. Jeho příspěvek posbíral pár lajků, nikdo mu ale neodpověděl. Pokusíme se o to tímto článkem.

 • 1. 5. 2020
 • 0 Komentářů

Studio 27 - Pjér la Šé'z - Týden s Pjérem - díl 1. - Pryč z města

Navštívili jsme Pjéra la Šé'ze v jeho lesní pracovně. Psychoterapeut, hudebník a myslitel odpovídá na otázky Břetislava Košťála. Podívejte se na 1. ze 7 dílů jejich rozhovoru.

 • 1. 1. 2020
 • 0 Komentářů

Břetislav Košťál - Prášky na Hlavu

Také se vám to stalo? Neusli jste a zapomněli si večer vzít pilulky? Mně se to také přihodilo zrovna letos na Nový rok 2020. Moc jsem nezabral, ostatně jako vždy, když si zapomenu užít večerní léky. Je to taková jistota, ta večerní medikace a následný proces usínání, taková spásonosná rovnice po dni plném rozbouřených emocí následuje spočinutí v náruči spánku. Zkrátka tabletka, únava, spánek. Většinou to funguje. A teď nic. Kam se ty tabletky poděly? Úplně jsem vypad z rytmu, spánek nikde. Teda někde, někdy byl, ale moc krátkej. Brzké probuzení. Chytá mne vnitřní rozechvění z toho, že si ty neurony a mozek dělají co chtějí. Nikdo, žádná psychofarmaka jim nebrání!!! Proboha kde je řád, bezpečí a jistota 150miligramů? Vše se hroutí.

 • 14. 11. 2019
 • 0 Komentářů

Smutná věda - Rytíři bez koně a medu

Můžeme se domnívat, že si lidé obvykle představují své duševně nemocné spoluobčany jako obzvláště zahálčivá a nerozumná stvoření, která si dopřávají přehršle odpočinku a zároveň občas vyrážejí na steč nemyslitelných bašt, přičemž ztrácejí i tu trochu důstojnosti, kterou by jim propůjčovala lenost.

 • 1. 11. 2019
 • 0 Komentářů

Smutná věda

Prozatím série článků, které mají mapovat skutečné stavy lidí, kteří byli onálepkováni psychiatrickou diagnózou. Zkušenosti ztráty smyslu, konce přátelství nebo lásky, rozpadu vztahů, dezorientace ve světě, smutku nebo neschopnosti hnout se z místa… a mnohé další, byly popsány v diagnostických manuálech a jiných příručkách pro odborníky nanejvýš uspokojivě, ale bez souvislosti s jinými zážitky toho kterého člověka. Proto se pokusíme začít dělat vědu zespoda, nikoliv snad radostně, jako to mohlo být ještě v případě takového Friedricha Nietzscheho, ale přece jen s oddaností věci a skutečnou zvědavostí, kterou možná můžeme předčít i odborníky.

 • 3. 10. 2019
 • 1 Komentářů

Studio 27 - Jaroslav Grünwald - Krize jako dar - 16. října 2019, Kreativní centrum

Srdečně vás všechny zveme na naši další besedu. Zapište si do kalendáře 16. října od 19h, těšíme se na vás... :)