Jsme skupina kreativních lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Pořádáme a natáčíme besedy, rozhovory a reportáže se zajímavými lidmi nejen na téma duševního zdraví.

Články (strana 1)

  • 19. 12. 2023

#PEERpomaha - Jestli mluvit o schizofrenii?

Zajímavá otázka, kterou si každý řeší po svém. Máme lidem říkat o tom, že máme schizofrenii, a co to vlastně znamená? Když mi byla kdysi tato diagnóza oznámena, hodně jsem si to bral, bylo to pro mě vysvětlení mých problémů, bylo to trochu prokletí a trochu taky vysvobození.

  • 29. 11. 2023

#PEERpomaha - Kdo se chce stát peerem?

Na besedách se nás často lidé ptají, jak se stát peerem v oblasti duševního zdraví. Otázka je to v jednom směru velmi jednoduchá a v dalším trochu složitější, protože peerů může být i několik různých profesí s různými požadavky na schopnosti uchazeče.

  • 13. 11. 2023

#PEERpomaha - Léky a radost z intimity

Pro člověka s duševním onemocněním jsou léky často první a doživotní volbou. Ovšem díky nim často padá libido až do podzemních pater výškové budovy. Jak jej dostat zpět na heliport na střeše, odkud jedině se dá vzlétnout k slastným výšinám?

  • 24. 10. 2023

#PEERpomaha - Kdybych měla upřímně přiznat

Kdybych měla upřímně přiznat, co pro mě znamená duševní nemoc, bylo by to něco jako truhla plná dobrodružství. Nikdy nevím, co z ní vytáhnu. Jestli depresi, paranoiu nebo třeba mánii. Každé ráno vstávám s otázkou, čím mě překvapí dnes.

  • 18. 9. 2023

#PEERpomaha - Schizofrenie je dobrý pán

Šílenství. U mě to začalo jako imperativ nezradit své poslání. Nebylo možné nic. Jen čekat, dýchat a objevovat. Pouštět se do myšlenkových dobrodružství.

V té době, kdy se sbíraly ty chorobné síly, jsem napsal kamarádovi po internetu: Umíš si představit, jak gigantické vypětí vůle mě musí stát, abych si tohle nicnedělání dovolil? A tak to také bylo. Mladý tehdy člověk, který hrdě odmítl jakkoli spolupracovat s duchem doby.

  • 28. 8. 2023

#PEERpomaha - Léky kontra duševní zdraví

Snad není častější téma mezi lidmi, kteří se pokoušejí zotavit ze schizofrenie a dalších bludných okruhů psychiatrických diagnóz, než je braní nebo nebraní medikace. Mnoho z nás má dojem, že většina symptomů, které přímo nesouvisí s mánií nebo psychózou, je v podstatě přímo působena léky. U léků se část těchto nepříjemných projevů považuje za tzv. nežádoucí účinky, jiné ale farmakologie nepřiznává a přisuzuje je působení nemoci. Duševní nemoc tak nejen člověka vytrhne z jeho sociální bubliny v akutní fázi plné mystických a jiných prožitků, ale navíc ho natrvalo připoutá k něčemu, co je pro některé z nás ještě nepříjemnější. K zamlklosti, pomalosti, strachu, křečovitosti, neschopnosti se zasmát nebo rozbrečet, tloustnutí, ztrátě jakéhokoliv pocitu života, znecitlivění, zbavení osobnosti a myšlenkovému ustrnutí.

  • 3. 8. 2023

#PEERpomaha - Není Gabor Maté vlastně věrozvěst?

Poslední dobou v českém prostředí hodně rezonuje film Moudrost traumatu, který staví kanadského lékaře a světoznámého autora knih Gabora Maté téměř do role charismatického zachránce planety. Maté začínal svou kariéru jako porodník, působil také jako rodinný lékař. Přes deset let bojoval o poslední zbytky duševního a tělesného zdraví lidí závislých na drogách ve vancouverské čtvrti Downtown Eastside. O tomto svém poslání napsal znamenitou knihu V říši hladových duchů.

  • 17. 7. 2023

#PEERpomaha - Drezúrou ke zdravému sebevědomí a trvalé invaliditě

Jakým způsobem se lidé s duševním onemocněním propracovávají ke zdravému náhledu na svůj chorobný život? Na počátku problémů stojí většinou nějaké podivné zacyklení. Jako člověk s nemocí ze schizofrenního okruhu budu mluvit spíš z vlastní zkušenosti… Takový jakoby grandiózní pocit, kdy člověk sice reálně nic moc nedokázal, a i mu to je okolím předhazováno, on však má najednou pocit, že věci dávají smysl a že není sám úplně bez významu. A tak si zkusí dupnout. Pokusí se si přece jen jednou věřit a začne žít svůj osobní mýtus.

  • 27. 6. 2023

#PEERpomaha - Peerská nekonference v hobití zahrádce

Stává se už pomalu tradicí, že se peeři z celé republiky sjíždí v červnu do Těšíkova, aby zde v Bydlinské zahrádce besedovali o důležitých tématech, která se pojí s jejich osobními příběhy, ale i s jejich pracovním angažmá peera v multidisciplinárních týmech, v nemocnicích a jinde. Pořadatelem a iniciátorem celé akce je Jindřich Jašík, autor knihy Cesta ze schizofrenie.