Jsme skupina kreativních lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Pořádáme a natáčíme besedy, rozhovory a reportáže se zajímavými lidmi nejen na téma duševního zdraví.

Studio 27 - #PEERpomaha - Beseda - Jindřich Jašík a Kateřina Ondrušová - Jak z kola ven

  • Eliška Marie Košťálová
  • 20. 1. 2023
  • 0

Délka videa: 43 min 18 s

V rámci kampaně #PEERpomaha představujeme osobnosti peerského hnutí v ČR. Našimi hosty v brněnském Café Práh, byli Kateřina Ondrušová a Jindřich Jašík.

Celá kampaň #PEERpomaha je součástí projektu Studio 27 představuje pacientské hnutí peerů a je podpořena Fondy EHP 2014-2021, program Zdraví.

Něco o Katce: Je mi 28 let a už před pubertou se mi spustila má nemoc. Přesto jsem nikdy nebyla hospitalizovaná a léčím se teprve 5 let. Za tu dobu jsem zvládla mnohé a nyní žiji pro mě nejpříjemnější život s naplňující prací, to vše navzdory hendikepům.


Něco o Jindrovi: V roce 2009 jsem si sáhnul na pomyslné dno. Opustil jsem psychiatrickou nemocnici s diagnózou paranoidní schizofrenie a myslel si, že všechno hezké v životě mám už za sebou. Dnes vím, že to byl jen nový začátek. O deset let později jsem vydal knihu vycházející z mých zkušeností pod názvem Cesta ze schizofrenie a začal se věnovat tématu duševního zdraví. Aktuálně pracuji jako Peer konzultant v brněnském centru Celsuz a organizuji destigmatizační akce pro iniciativu Narovinu. Občas také lektoruji inovativní přístup v péči o duševní zdraví Otevřený dialog. Svůj volný čas nejraději věnuji svým dětem, partnerce, florbalu a rybaření.