S prezidentem Mental Health Europe jsme mluvili při příležitosti křtu českého překladu knihy "Svoboda především". Na Den lidských práv bylo téma jasné.
V druhé části rozhovoru Michala Kašpara s Martinem Hollým se tématem stává psychoterapie, a to i moderní přístupy v psychoterapii. Podle ředitele PNB je důležité, aby zaměstnanci nemocnice přistupovali k pacientovi nejen se správnou medikací, ale i s jakousi psychoterapeutickou obeznámeností a citlivostí k tomu, co v dané chvíli potřebuje jako člověk.
Rozhovor s ředitelem PNB MUDr. Martinem Hollým, MBA.
V první části hodinového rozhovoru Michala Kašpara s Martinem Hollým se mluvilo o zotavení – recovery. Je vůbec možné přistupovat k pacientovi s touto hodnotou na paměti v institucionálních podmínkách velké psychiatrické nemocnice?
Lisa Forestell nám na světovém kongrese Slyšení hlasů v Haagu svěřila, jaké hlasy ji provázely a provázejí jejím životem. Zájem o lidská práva slyšitelů hlasů je tím, co ji přivedlo do čela mezinárodní organizace Intervoice.
Na konferenci 9. května 2019 v Paříži se Tereza Sylva Lehečka a Michal Kašpar zajímali o práci peerů ve Francii. O zajímavém projektu univerzitního vzdělávání hovořili s Bérénice Staedel.
Marius Romme poutavou formou přibližuje fenomén slyšení hlasů. A upozorňuje na to, že když člověk slyší hlasy, nemusí se jednat se o žádnou patologii. Často to bývá výraz nejistoty nebo prožitých traumat. Jde o to, jak takovou zkušenost zvládáme. Hlasy slyší jak „psychiatričtí pacienti“, tak „zdraví lidé“. Toto a ještě více se můžete dozvědět v našem videu. Podnětné a inspirativní zážitky Vám přeje tým Studia 27 „zaostřeno na duši“.
Krátké interview s Nikosem Andreopoulosem, který podporuje lidi s duševním onemocněním ve sportovních aktivitách. Před dvěma lety vznikla v Praze Evropská síť aktivního života pro duševní zdraví (ENALMH). Nikos je jejím generálním sekretářem.
Novinář Michal Štingl sbírá příběhy porušování lidských práv v psychiatrických nemocnicích. Narušování intimity a další podivné a urážlivé postupy se v těchto zařízeních považují za prostředek nápravy „zdravotního stavu“. Mnoho lidí má po pobytu v léčebnách posttraumatické reakce.
Daniel Fisher, americký psychiatr a čelní představitel hnutí recovery, hovoří na našem videu o předefinování psychiatrických diagnóz. Není každá tzv. duševní nemoc nakonec jen traumatickou reakcí na ničivé podmínky?