Emoční nestabilita, impulzivní chování, neujasněné představy o sobě a vlastních cílech. To jsou základní symptomy takzvané hraniční poruchy osobnosti, kterou trpí asi 2% populace. (Nejen) o životě s hraniční poruchou jsme debatovali s Bárou Žižkovou.
Italský psychiatr a spolupracovník reformátora Franka Basaglii, Lorenzo Toresini promlouvá ke studentům medicíny na 3.LF UK. Jak je možné, že se Italům podařilo zavřít všechny psychiatrické nemocnice?
Na úvod besedy s Lorenzem Toresinim seznámil Pavel Novák, ředitel Fokusu, studenty medicíny na 3.LF UK s modelem institucionální psychiatrické péče v České republice. Tento model je zastaralý, výhodou je v psychiatrii péče v komunitě.
Výzkumník PhDr. Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví hovoří o výhodách včasné intervence v psychiatrii. Úryvek z besedy festivalu Na hlavu.
Pavel Novák (Fokus Praha) se v rámci svého vystoupení na besedě festivalu Na hlavu zamýšlí nad tím, jestli je reforma u nás radikální. A uvažuje i o tom, co si myslí česká veřejnost.
Pracovnice ministerstva zdravotnictví MUDr. Dita Protopopová, Ph.D. hovoří o reformě psychiatrické péče, požadavku na pomalé rozpouštění nemocnic, terénních týmech a zdravotních pojišťovnách. Podívejte se na úryvek z besedy festivalu Na hlavu.
diskutují: Štěpánka Jislová, Jan Harant, Radek Deák, Erika Vršecká a Milan Jíša. moderuje: Michal Kašpar (Studio 27 "zaostřeno na duši"). světelné efekty: Ade Anejde
V Sobotu 28. dubna 2018 jste mohli shlédnout film Paraelní životy v rámci festivalu Na hlavu. Po filmu se rozvinula poutavá panelová diskuse o současném stavu Reformy péče o duševní zdraví v ČR.
Duševní nemoc bolí vždycky. A není lehké se s ní naučit žít. Jsou ale chvíle, kdy je situace ještě tak nějak horší. Třeba když se vám narodí první syn a místo, abyste ho chovala, kojila a koupala, mávala mu nad obličejem chrastítkem a lechtala ho na bříšku, skončíte na půl roku v léčebně.